Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 081 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
.

Zdjęcia w galeriach.


Jacek Saryusz-Wolski: Trzeba się przygotować na podwyżki ceł w Rosji

wtorek, 24 lutego 2009 0:48


Źródło: http://www.epp-ed.eu/- Trzeba się przygotować na protekcjonistyczne kroki ze strony Rosji - ostrzega Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.


Ostatnio byliśmy świadkami podniesienia ceł na niektóre produkty mleczne, ale to nie koniec podwyżek. - W większości dziedzin gospodarki władze federacji budują bariery i faworyzują rodzimą produkcję kosztem importu. Ta tendencja w obliczu kryzysu będzie się pogłębiać i należy się spodziewać kolejnych podwyżek ceł, w szczególności na produkty spożywcze - tłumaczy Jacek Saryusz-Wolski. - Co więcej, pokusy protekcjonistyczne, mimo, iż najbardziej widoczne u naszego wschodniego sąsiada, to jednak rosną w większości krajów. Nie da się ukryć, że jest to niepokojący sygnał dla regionu - dodaje.


Jednak nie wszystko rysuje się w tak ciemnych barwach. - Silne osłabienie złotego jest dużą szansą dla rodzimych eksporterów. Polska jest krajem w dużo większym stopniu sprzedającym swoje produkty rolne, niż kupującym z zagranicy. Obecna sytuacja stawia rodzime rolnictwo w pozycji większej konkurencyjności i poszerzonych wpływów - podsumowuje Jacek Saryusz-Wolski.

----------------
PORTAL SPOŻYWCZY, 23.02.2009
http://www.portalspozywczy.pl/finanse/wiadomosci/jacek-saryusz-wolski-trzeba-sie-przygotowac-na-podwyzki-cel-w-rosji,12530.html


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Jądro ciemności PO IRACKU

wtorek, 10 lutego 2009 0:06


Źródło: http://blog.news-record.com/Tam codziennie dochodzi do aktów przemocy i terroru. Co rusz ktoś ginie, ktoś inny zostaje zgwałcony. Wojna już dawno się skończyła. Piekło pozostało.

 

             Mimo regularnych, jawnych aktów przemocy i łamania praw człowieka, Irak przestał przyciągać uwagę światowej opinii publicznej. Dziennikarze znudzili się arabskim grajdołem, w którym sytuacja w miarę się ustabilizowała. W miarę, bo nie ma otwartej walki. Są tylko pojedyncze ataki terrorystyczne, porwania i niekiedy mordy na ludności cywilnej. Społeczeństwo irackie przyzwyczaiło się do śmierci tak bardzo, że nie robi ona wrażenia nawet na najmłodszych. Zabijają więc wszyscy i wszystkich. Zacierają się granice między żołnierzami, terrorystami, bojownikami plemiennymi i zwykłymi mieszkańcami, bo każdy z nich walczy o swoje i każdy jest winny obecnej sytuacji.


Katorga kobiet

            Od czasu obalenia dyktatury Husajna, przemoc w rodzinie stała się niezwykle powszechna. Obecnie w Iraku dochodzi do częstych gwałtów i podpaleń. Spośród wszystkich pożarów, tylko niewielki ułamek to prawdziwe wypadki w kuchni bądź samobójstwa. Większość jest działaniem umyślnym, karą dla kobiet za niewierność, rozwiązłość (w co zalicza się współżycie przed ślubem) lub związanie się z mężczyzną nietolerowanym przez rodzinę. Odwetu za „plamę" na honorze dokonują najczęściej mężowie, bracia, ojcowie lub inni członkowie familii. Przyzwolenie społeczne na zbrodnie jest szokujące. Sama policja kwalifikuje wiele podpaleń jako nieszczęśliwe wypadki.

            Irene Khan, sekretarz generalna Amnesty International przypomina:

Niektórym z was znane jest wideo, umieszczone w Internecie, na którym można zobaczyć, jak Du'a Aswad, młoda dziewczyna z ludu Jazydów, jest kamienowana na śmierć, za to, że zakochała się w sunnicie. To bulwersujące nagranie, ale niestety wiele kobiet żyje w codziennym strachu przed przemocą.

Jak donosi Centrum Niezależnych Mediów Polska, powszechne gwałty na kobietach dokonywane są przez wszystkie siły w kraju, w tym oddziały rządowe i wojska koalicyjne. Warto przypomnieć tu sprawę czterech amerykańskich żołnierzy z drugiej elitarnej brygady 101, którzy z premedytacją napadli na iracką rodzinę i na oczach domowników, jeden po drugim gwałcili 14-letnią Abir Kasim al-Dżanabi. Następnie zamordowali swoją ofiarę, jej 6-letnią siostrę i oboje rodziców. Dla zamaskowania śladów podpalili całe domostwo.


Amerykańska wolność

            Wieść o Amerykanach polujących na Irakijczyków niczym na dzikie zwierzęta, mrozi krew w żyłach. To już nie brutalne filmy i zdjęcia z udziałem żołnierzy USA i lokalnych więźniów. Wszystko zaczęło się od incydentu z ochroniarzem prywatnej firmy Blackwater Worldwide, dbającym o bezpieczeństwo dyplomatów. Z niewyjaśnionych przyczyn zastrzelił on irackiego lekarza, jadącego z matką do szpitala. Gdy samochód zamordowanego zbliżał się do konwoju, ochrona tejże firmy obsypała okolicę gradem kul, zabijając przy tym 17 cywilów i raniąc kilkudziesięciu innych.

            Tylko w ciągu pierwszych dwóch lat działalności firmy na terenie Iraku, ochroniarze z USA uczestniczyli w blisko 200 strzelaninach, przy czym w ponad 80% oni pierwsi otwierali ogień. Sprawę pogarsza fakt, że członkowie obstawy posiadają immunitet i nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności przed irackimi sądami. W wyniku tego ochroniarze, powodując liczne wypadki, nie zatrzymują się nawet, by pomóc ofiarom swoich wybryków. Wszystko wskazuje na to, że kowboje z Blackwater odnaleźli w Iraku swój Dziki Zachód.


Kup teraz: prawa człowiekaŹródło: http://republika.pl/blog_np_4957/

            Kolejną niepochlebną informację o Iraku przedstawiła organizacja Outrage. Według niej, nowo wybrane władze celowo mordują mniejszości seksualne. ONZ potwierdziła, że po upadku rządów dyktatorskich, sytuacja homoseksualistów uległa znacznemu pogorszeniu. Często padają oni ofiarą grasujących po kraju szwadronów śmierci, które znane są z licznych porwań i egzekucji. Telewizja CNN przedstawiła historię 16-letniego Kamala, który został uprowadzony przez taką grupę. Porywacze zorientowali się, że jest homoseksualistą, gdy zobaczyli jego wydepilowaną klatkę piersiową. Przez 15 dni chłopiec był regularnie gwałcony, po czym zwrócony rodzinie w zamian za okup 1500 dolarów.

             Kamal miał niezwykłe szczęście - jego rodzicom udało się kupić wolność syna. Dużo gorszy los spotkał 38 osób niewiadomego pochodzenia, które zostały zamordowane i złożone w masowym grobie w wiosce Abu Tomma. Gdy policja natrafiła na to wstrząsające znalezisko, wszystkie ciała miały związane ręce i widoczne ślady po torturach. Tuż przed pogromem, części osób założono opaski na oczy. Ciężko uwierzyć, ale ten niezwykły sadyzm oprawców gości w tych stronach od lat. Nieco przed odkryciem w Abu Tomma, na podobne znalezisko natrafiono w pobliżu miasta Kut. Tym razem 22 osobom nałożono na głowy plastikowe torby. Dopiero później wszystkich zastrzelono i zakopano.

             Bestialstwo na Bliskim Wschodzie budzi na Zachodzie strach i trwogę. Prawa dżungli wygrywają z prawami człowieka. W świecie, gdzie demokracja jest bezużyteczna, a odmienność każdej maści tępiona, zaprowadzenie porządku graniczy niemalże z cudem. ONZ, dotychczas niezbyt silnie zaangażowana w sprawy Iraku, powinna nieco bardziej zainteresować się problemem łamania praw człowieka w tym kraju. W przeciwnym razie, pozostawione bez wsparcia organizacje pozarządowe nie będą w stanie pomóc potrzebującym, a na usta znów będą cisnąć się słowa z Jądra ciemności Josepha Conrada Korzeniowskiego: Zgroza! Zgroza!

----------------------
"POLISH ZONE", NR 16, LUTY 2009, str. 14.
http://www.polishzone.co.uk/news/show/664
lub:
http://www.polishzone.co.uk/uploaded/PZ16.pdf , str. 14.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

The Bleeding Gypsy Heart

piątek, 06 lutego 2009 21:16


Poniżej zamieszczam odnośnik do tłumaczenia (na język angielski)  artykułu "Krwawiące cygańskie serce", który wygrał w Wielkiej Brytanii w konkursie "For Diversity. Against Discrimination. Special Award on Roma":

kliknij TUTAJ


Natomiast oficjalne wyniki
zostały umieszczone tutaj:

kliknij TUTAJ


Serdecznie pozdrawiam,
 Paweł Rogaliński


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  253 233  

Jestem dziennikarzem czasopism krajowych i polonijnych. Napisane teksty umieszczam na blogu. Poruszam tematy dotyczące głównie polityki, gospodarki, emigracji i języków obcych. Tworzenie bloga traktuję jako rozrywkę i przyjemność, zaś pisanie artykułów to moja pasja.
____________________
WESPRZYJ MÓJ BLOG!


Jeśli podoba Ci się mój blog - wesprzyj go! Wklej link www.rogalinski.com.pl na swoją stronę lub znane Ci forum!
Z góry bardzo dziękuję.

Paweł Rogaliński

PRZEMOWY WYGŁOSZONE NA KONFERENCJACH NAUKOWYCH:

***14.04.2007 Uniwersytet Łódzki, "Polskie przekłady literatury anglojęzycznej". Prezentacja pracy pt. "Harry Potter's Translation - Has Andrzej Polkowski Managed to Put It Into Polish Successfully"?

***19.04.2008 Uniwersytet Łódzki, "Zniekształcenie rzeczywistości w przekładzie". Prezentacja pracy pt. "Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza w tłumaczeniu Jeremiaha Curtina jako przykład braku zrozumienia historii Polski przez obcokrajowca oraz trudności z odzwierciedleniem kolorytu językowego w przekładzie na język angielski".

***06.06.2009 Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi, "Intercultural Communication in the European Context". Prezentacja pracy pt. "Socio-political Aspects of Minorities’ Life in the Baltic States as an Example of Multicultural Clash between Neighbouring Nations and Difficulties in the Institutionalisation of the Three Political Systems".

Statystyki

Odwiedziny: 253233
Bloog istnieje od: 3946 dni

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione blogi

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
232425262728 

O moim bloogu

Jestem dziennikarzem, publicystą oraz blogerem. W swoich artykułach opisuję życie Polonii rozsianej po całym świecie oraz bronię praw osób dyskryminowanych i najuboższych. Wraz z kolejnymi publikacjam...

więcej...

Jestem dziennikarzem, publicystą oraz blogerem. W swoich artykułach opisuję życie Polonii rozsianej po całym świecie oraz bronię praw osób dyskryminowanych i najuboższych. Wraz z kolejnymi publikacjami poruszającymi ważne kwestie społeczne, zostałem nagrodzony m.in. przez Komisję Europejską, Polską Fundację im. Roberta Schumana, grupę wydawniczą Polskapresse i Fundację im. Heinza Schwarzkopfa. Zdobyłem również tytuły: Bloger 2008 roku w kategorii „Życie”, Najlepszy Blog 2010 i Dziennikarz Obywatelski 2009 roku. W lutym 2011 roku zostałem nominowany przez Parlament Europejski do tytułu Młodego Europejczyka Roku. Współpracuję też z Komisją Europejską i jako przedstawiciel polskiej prasy uczestniczę w szczytach poświęconych sprawom społecznym. Moim celem jest pisanie o życiu i problemach szarych obywateli. Serdecznie zapraszam na mój NOWY BLOG WWW.ROGALINSKI.COM.PL, gdzie znajdą Państwo wiele artykułów i interesujących informacji.

schowaj...

Lubię to